Relacja ze spotkania autorskiego z Adamem Faluszczakiem

Wieczór autorski z Panem Adamem Faluszczakiem.

W piątek 27.09.2024r w Domu Ludowym odbyło się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Uhercach Mineralnych. Po raz trzeci odwiedził nas Pan Adam Faluszczak . Tym razem zaprezentował nam swoją najnowszą książkę pt. ,”Biała Dama z Sobienia”.  Było to spotkanie pełne magicznego klimatu i dużej dawki wiadomości  historycznych. „Biała Dama z Sobienia” to zbiór legend bieszczadzkich napisanych wierszem opatrzonych przypisami historycznymi, mapkami  i okraszona pięknymi ilustracjami pani Agaty Karpńskiej.  Sam autor przeczytał nam parę legend i opowiedział o  ich pochodzeniu i znaczeniu. To była wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat bieszczadzkich opowieści, poznać ich historię i tradycje, które od wieków stanowią integralną część kultury naszego regionu. Dodatkowo, podczas wydarzenia była możliwość zakupu książki, którą autor legend  podpisywał na miejscu. Pan Adam zapytany dlaczego zajął się właśnie takim tematem odpowiedział „…Od najmłodszych lat słuchałem historii opowiadanych przez Mamę, a czasami przez Tatę. Oprócz klasycznych bajek i baśni były też opowieści związane z moimi rodzinnymi stronami, z Bieszczadami. Teraz, po wielu latach, postanowiłem przypomnieć i przybliżyć te legendy współczesnemu Czytelnikowi. Informacji o opisywanych wydarzeniach szukałem w różnych źródłach, żeby jak najrzetelniej oddać tło i charakter bieszczadzkich opowieści. Ludzie, którzy zamieszkiwali Bieszczady i tworzyli kulturę tego regionu, zasługują, żeby przypomnieć ich dokonania, tradycje i opowieści.”

M.Chmielowska