Oficjalna strona

BIESZCZAD.ski Wańkowa

Jeszcze kilka lat temu Gmina Olszanica nie liczyła się zbytnio na turystycznej mapie Bieszczadów. Jednak dzięki niezwykłej kreatywności lokalnych przedsiębiorców oraz stworzonemu przez samorząd dobremu klimatowi do inwestowania sytuacja ta uległa w ostatnim czasie diametralnej zmianie, 
a dziesiątki tysięcy turystów rokrocznie korzysta z przygotowanej oferty.

To właśnie w Gminie Olszanica swoją siedzibę mają znane w całej Polsce Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, warzący wiele piw rzemieślniczych
browar URSA MAIOR, ratująca od zapomnienia ginące zawody Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła oraz robiący wyśmienite sery Czar PGR-u.

Jednym z najnowszych zadań realizowanych przez Gminę Olszanica jest projekt pn. „Bieszczad-ski – rewitalizacyjne koło zamachowe rozwoju Gminy Olszanica”, który obejmuje realizację czterech, spójne i nierozerwalnie ze sobą powiązanych zadań. Projekt ma na celu kompleksową i trwałą rewitalizację obszaru zdegradowanego, który zapewni w kolejnych latach dalszy, sukcesywny i stabilny rozwój terenu, a w konsekwencji zaowocuje zdecydowaną poprawą perspektyw dla młodych ludzi oraz podniesieniem standardów życia wszystkich mieszkańców.

Projekt obejmuje m.in. budowę oddanego do użytku w styczniu 2022 roku Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski Wańkowa, które powstało dzięki ogromnemu wsparciu, a także bezzwrotnym dotacjom, pozyskanym przez lokalny samorząd od Zarządu Województwa Podkarpackiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Rządowych Funduszy Inwestycji Lokalnych i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski Wańkowa jest idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu z całą rodziną. Zimą obiekt funkcjonuje jako największa i najnowocześniejsza stacja narciarska w województwie podkarpackim, która dysponuje najdłuższą w regionie czteroosobową koleją linową
o długości niespełna kilometra, wyciągiem talerzykowym, trzema ruchomymi chodnikami oraz przedszkolem narciarskim. Na terenie obiektu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, szkoła narciarsko-snowboardowa oraz przeszklona od strony południowej dwupoziomowa restauracja z dwoma zewnętrznymi tarasami. Do dyspozycji gości jest również kilkadziesiąt miejsc noclegowych w znajdującym się nieopodal nowo wybudowanym hotelu.

Gmina Olszanica dzięki budowie ośrodka BIESZCZAD.ski Wańkowa mogła skorzystać z dofinansowania z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów
z przeznaczeniem na zajęcia sportowe ukierunkowane na upowszechnianie sportów zimowych. W ramach projektu 53 najmłodszych uczniów uczęszczających do szkół prowadzonych przez Gminę Olszanica w trakcie ferii zimowych wzięło udział w bezpłatnej nauce jazdy na nartach.
Uczniom został bezpłatnie wypożyczony sprzęt narciarski oraz otrzymali darmowe karnety. Projekt miał na celu popularyzację sportów zimowych wśród najmłodszych oraz aktywizację fizyczną dzieci i młodzieży szkolnej, profilaktykę wad postawy, nadwagi i otyłości wśród uczniów szkół podstawowych.

Gmina zadbała też o swoich mieszkańców dzięki czemu mogli oni korzystać w dni powszednie z usług ośrodka kupując karnet 4-godzinny ze zniżką wynoszącą 50%. Natomiast uczniowie i przedszkolaki uczęszczający do szkół podstawowych w Olszanicy oraz Uhercach Mineralnych w wybranych dniach mogli nabyć karnet 4-godzinny za jedyne 5️ złotych.

Mimo tego, że ze względu na prowadzoną jeszcze zimą budowę ośrodek uruchomiony został dopiero w styczniu, to i tak blisko 35 000 sprzedanych karnetów najlepiej świadczy o tym, że obiekt przypadł do gustu narciarzom i snowboardzistom.

Stacja narciarska dysponuje 5 kolejami i wyciągami:
– kolej krzesełkowa czteroosobowa – długość 953 m,

– wyciąg talerzykowy – długość 400 m,
– ruchomy chodnik – długość 200 m,
– ruchomy chodnik – długość 200 m,
– ruchomy chodnik – długość 40 m,

Ośrodek dysponuje pięcioma trasami narciarskimi o zróżnicowanym poziomie trudności:
– bardzo łatwa – łatwa, 1550 metrów, oświetlona, naśnieżana
– trudna – łatwa, 1200 metrów, oświetlona, naśnieżana
– łatwa – 450 metrów, oświetlona, naśnieżana
– bardzo łatwa – 220 metrów, oświetlona, naśnieżana
– bardzo łatwa – 50 metrów, oświetlona, naśnieżana

Planowana letnia oferta ośrodka obejmować będzie już wkrótce m.in. najdłuższy w Polsce dwulinowy zjazd tyrolski o długości 1350 metrów,
trasy widokowe, wypożyczalnie rowerów, summer tubing oraz wiele innych atrakcji do aktywnego wypoczynku.

Zarówno letnia jak i zimowa oferta ośrodka sukcesywnie będzie się powiększać tak, aby każdy członek rodziny znalazł odpowiednią dla siebie formę rozrywki. W chwili obecnej czynna każdego dnia restauracja oferuje wyśmienite potrawy i doskonałe domowe desery, których na pewno warto spróbować.

Skip to content