Oficjalna strona

Pytania i wątpliwości

Kiedy zostanie uchwalony plan ogólny?

Zgodnie z przepisami, plan ogólny powinien zostać uchwalony do 31 grudnia 2025 roku, . ponieważ po tej dacie, zgodnie z nowelizowaną ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przestaje obowiązywać SUiKZP Gminy.

Co stanie się z aktualnie obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego po uchwaleniu planu ogólnego?

Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie ważny do momentu wejścia w życie nowego planu dla danego terenu – tak, jak jest obecnie. Plany miejscowe mogą być zmieniane na podstawie nowych przepisów. Jeśli jednak do końca 2025 roku nie wejdzie w życie plan ogólny, od  1 stycznia 2026 roku uchwalanie nowych planów miejscowych będzie wstrzymane, do momentu przyjęcia planu ogólnego.

 Czy można uchwalić plan miejscowy na podstawie ustaleń obowiązującego studium, zanim gmina przyjmie plan ogólny?

Przed wejściem w życie planu ogólnego, plany miejscowe opracowuje się i uchwala nie naruszając ustaleń obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

 Czy przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego blokuje możliwość uchwalania planów miejscowych?

Przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego nie skutkuje wstrzymaniem prac związanych ze sporządzaniem i uchwalaniem planów miejscowych na podstawie obowiązującego studium.

 Co ze złożonymi wnioskami o zmianę planu miejscowego? Czy trzeba czekać na uchwalenie planu ogólnego przed przystąpieniem do prac nad zmianą planu miejscowego?

Złożone wnioski o zmianę planu miejscowego zostaną (ponownie) rozpatrzone po wejściu w życie planu ogólnego, po uprzedniej analizie zasadności przystąpienia do zmiany planu.

 Od 1 stycznia 2026 roku plan miejscowy musi być zgodny z planem ogólnym, zatem począwszy od tej daty plany miejscowe będą mogły być uchwalane jedynie wtedy, gdy będzie już obowiązywał plan ogólny.

 Czy po 1 stycznia 2026 r. będzie możliwość wydawania decyzji WZ i LICP w sytuacji kiedy gmina nie zdąży uchwalić planu ogólnego?

W gminie, w której nie wszedł w życie plan ogólny, po 1 stycznia 2026 r. wydanie decyzji WZ i LICP będzie możliwe wyłącznie w ramach postępowań wszczętych przed tą datą. Tego ograniczenia nie będzie się stosowało w odniesieniu do terenów zamkniętych (art. 59 ust. 3 reformy).

Co ile lat będzie aktualizowany plan ogólny?

Ustawa nie określa terminu aktualizacji planu ogólnego. Będzie on ważny do czasu jego zmiany (w całości lub w części).

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/baza-wiedzy-dotyczaca-reformy-systemu-planowania-przestrzennego

Skip to content