Relacja z odsłonięcia pomnika w Uhercach Mineralnych

We wtorek 10 września 2024 roku na cmentarzu parafialnym w Uhercach Mineralnych uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w wojnie obronnej 85 lat temu.

Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku oraz Gminę Olszanica.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych gości przywitał oraz podziękował im za przybycie Wiceprezes SPT „Karpaty” w Sanoku Pan Wojciech Orłowski. Następnie ksiądz proboszcz Edward Stopyra dokonał poświęcenia znajdującego się przy pamiątkowym obelisku nowego krzyża ufundowanego przez Joannę i Piotra Dendura.

Następnie swoje przemówienie wygłosił Wójt Krzysztof Zapała, który przypomniał wydarzenia sprzed 85 lat, kiedy to Polska została zaatakowana z dwóch stron – przez Niemcy oraz ZSRR na skutek realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow. Jednak mimo braku realnego wsparcia ze strony sojuszników, brutalnych represji, mordowania elit politycznych czy zsyłek do obozów koncentracyjnych w Polakach nie zginął duch walki. Wójt podkreślił, że historia świata bez naszych rodaków mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej, gdyż Polacy walczyli nie tylko na terenie naszej ojczyzny, ale także na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Kończąc przemówienie Wójt Krzysztof Zapała zacytował słowa św. Jana Pawła II „Naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość” – jednoznacznie wskazując jak ważne jest kultywowanie tradycji i historii.

Głos zabrał także Starosta Leski Wojciech Stelmach, który w swoim przemówieniu podkreślił, że jako naród jesteśmy zobowiązani do pielęgnowania pamięci o odwadze i bohaterstwie naszych przodków. Zaznaczył również, że pomnik na cmentarzu w Uhercach Mineralnych powinien być miejscem do zadumy, refleksji i wspomnień o trudnych dla naszego kraju chwilach.

Następnie Pan Wojciech Orłowski przedstawił krótki zarys historyczny wojny obronnej z września 1939 roku na naszym terenie wraz z opisem działań w trakcie potyczek pod Uhercami oraz Olszanicą i Stefkową.

W trakcie wydarzenia Pułkownik Borkowski i porucznik Adamiak na wniosek Rejonowego Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Sanoku wręczyli okolicznościowe odznaczenia.

Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych oraz krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Uhercach Mineralnych. Całe wydarzenie zakończyło złożenie kwiatów i zniczy pod obeliskiem przez dyrektorów szkół, przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń oraz organizacji funkcjonujących w naszym regionie.

fot. archiwum Gminy Olszanica, Kamil Mielnikiewicz