Oficjalna strona

Andrzejkowy wieczór wróżb w naszych bibliotekach

,,Czar- mary wosku lanie, co ma się stać niech się stanie…”

 Andrzejki obchodzone są w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. To wyjątkowy wieczór, gdyż zgodnie z tradycją – święty Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy….

   Wigilia św. Andrzeja według dawnych wierzeń, miał szczególną moc, ten dzień, pełen wróżb i magii, a uczestnicy zabaw mocno wierzyli w przepowiednie. Wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, które były ciekawe, czy szybko wyjdą za mąż. Dziś obrzędy te przerodziły się w miłe, towarzyskie spotkania, na których można wrócić do bogactwa tradycji, wierzeń, obrzędów ludowych i ich symboliki. Nie inaczej było na spotkaniu andrzejkowym w naszych bibliotekach  w Uhercach Mineralnych, Stefkowej i Wańkowej , na którym nasze dzieci spotkały się aby spędzić ten magiczny wieczór na wróżbach i wspólnej zabawie.

   Na ten magiczny  andrzejkowy wieczór przygotowaliśmy najpopularniejsze i najciekawsze wróżby, gry i zabawy andrzejkowe. Nie mogło zabraknąć lania wosku, z którego staraliśmy się wyczytać najbliższą przyszłość. Najwięcej atrakcji ale i świetnej zabawy przysporzyło nam odczytywanie figur z wylanego wosku i próby odgadnięcia, co mogą oznaczać. Świetną zabawą był „wyścig butów”, polegający na przekroczeniu progu. Ten but, który jako pierwszy przekroczył próg wróżył rychłe zamążpójście jego właścicielce. Kolejna zabawa to „magiczne kubeczki” z ukrytymi przedmiotami, z których każdy coś oznaczał. W naszym przypadku ukryte pod nimi były: pierścionek, różaniec, samochód, zabawka itp. Nie zabrakło także wróżby „gorące serce”, gdzie przy pomocy szpilki przepowiadaliśmy sobie imię swojej przyszłej sympatii. O tym, co czeka nas w przyszłości próbowaliśmy się dowiedzieć kręcąc butelką. A jaki  zawód będziemy wykonywać w życiu dorosłym wróżyła nam karteczka wylosowana z magicznego kapelusza , oczywiście to też traktowaliśmy z przymrużeniem oka. Było jeszcze wiele innych wróżb które mówiły nam, co nas czeka w przyszłości  Jednym słowem “andrzejkowe szaleństwo” – dużo śmiechu i dobrej zabawy, wszyscy bawili się znakomicie, mniej pomyślne wróżby traktowano z przymrużeniem oka. Było wesoło i tajemniczo, a całości dopełnił słodki poczęstunek. Andrzejkowe wróżby podobno zawsze się spełniają, warunek jest tylko jeden: trzeba mieć wyobraźnię i poczucie humoru!!!

                                                                                                                       M.Chmielowska

Skip to content