Oficjalna strona

Filatura w drodze

Filatura w drodze to wędrowny projekt znakomitego zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica realizowany przez Fundację Krośnieńską im. Ignacego Paderewskiego, którego pomysłodawczynią jest klawesynistka zespołu Patrycja Domagalska-Kałuża. W ramach zadania zespół zaprezentuje 3 różne programy koncertowe w zabytkowych kościółkach gminy Olszanica: Uhercach Mineralnych, Stefkowej i Zwierzyniu jednocześnie promując dziedzictwo kulturowe Podkarpacia docierając z ofertą koncertową do miejsc oddalonych od ośrodków kulturalnych. Każdy koncert będzie poprzedzała prelekcja dr hab. Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego projektu przybliżająca kontekst historyczny, prezentowane dzieła oraz architekturę. Poszczególne koncerty będą upamiętniały ważne osoby związane z ziemią olszanicką.

Zespół Filatura di Musica wystąpi w składzie:

Koncerty 15 sierpnia 2021:

Kościół p/w św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Uhercach Mineralnych godz. 12.00

Kościół p/w św. Jana Chrzciciela w Zwierzyniu godz. 18.00

Katarzyna Bienias – sopran

Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne

Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba

Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał

Koncert 28 sierpnia 2021

Kościół  p/w Niepokalanego Poczęcia NMP w Stefkowej godz. 19.30

Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne

Magdalena Pilch – flety

Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe

Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba

Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Filatura di Musica jest zespołem specjalizującym się w wykonawstwie historycznym. Członkowie zespołu to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie: Schola Cantorum Basiliensis, Koninklijk Conservatorium w Hadze, Musikhochschule w Trossingen czy Conservatoire de Musique w Grenoble. Pierwszy krąg repertuarowy zespołu stanowi polska i europejska muzyki renesansu i wczesnego baroku, wykonywana w oryginalnej szacie brzmieniowej, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego okresu wysokiego stroju (a1=466 Hz).). Do drugiego kręgu repertuaru Filatury należą utwory kompozytorów późnego baroku oraz wczesnego klasycyzmu, wykonywane na kopiach instrumentów XVIII-wiecznych. Debiutancka płyta zespołu Canzony znane i nieznane została nominowana do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii „Album Roku Muzyka Dawna”. Zespół występował m.in. na festiwalach: Forum Musicum, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie, Barok na Spiszu, Kultura Wieków Dawnych, 3x Bach!. Był także laureatem programu Scena dla Muzyki Polskiej (IMiT 2019), w ramach którego koncertował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Partnerem projektu jest Gmina Olszanica, ODK SW w Olszanicy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

 

Skip to content