Oficjalna strona

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie już za nami!!!

 

 Gminna Biblioteka Publiczna w Olszanicy miała po raz kolejny zaszczyt zaprosić Czytelników do udziału w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która odbyła się we wtorek 14 września 2021 w Domu Ludowym w Olszanicy. Podczas jubileuszowej edycji, uczestnicy wspólnie odczytali fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wśród gości zaproszonych nie zabrakło m.in.: dyrektorów szkól , Panią Alicję Marcinkowską i Lucjana Marcinkiewicza, Pania Prezes Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i Okolic Dorotę Głazowską –Krzywdzik i członkini Pani Wandy Socha,  służby mundurowe reprezentowała  pani policjantka Marzena Pasławska, bibliotekę reprezentowała pani Barbara Chmielowska-Jop. Do naszej akcji jak co roku dołączyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Uhercach Mineralnych i Olszanicy.

 Narodowe czytanie wybitnej literatury polskiej na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych niemal w całej Polsce. Ranga wydarzenia ma charakter powszechny i w swym założeniu propaguje czytelnictwo

 Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji, tak napisał o tegorocznej lekturze „Moralności Pani Dulskiej”:

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Dynamiczny i ciekawy sposób interpretacji przez naszych uczestników tekstu Gabrieli Zapolskiej spotkał się z żywą reakcją publiczności, która świetnie bawiła się słuchając często gorzkich, ale też zabawnych słów Zapolskiej. Wszak ten niezwykły dramat dzięki komizmowi właśnie obnaża wiele cech ludzkich, które często staramy się skrywać w najgłębszych pokładach naszej ludzkiej natury.

                                                                                            Małgorzata Chmielowka

Skip to content