Oficjalna strona

Powszechny program szczepień przeciwko HPV

Z danych z kwietnia 2024 wynika, że w programie szczepień ochronnych w 2024 realizowane są głównie drugie dawki szczepionki. Średnio 3-krotnie mniej 11-latków szczepiło się miesięcznie w pierwszym kwartale 2024 niż w 3 i 4 w 2023 (3551 vs 19592). Dynamika programu jest bardzo zmienna, tuż po starcie programu W LIPCU ZASZCZEPIŁO SIĘ PONAD 42 TYS. dzieci, podczas gdy w GRUDNIU NIECAŁE 16 TYS. Oznacza to NIEPOKOJĄCĄ TENDENCJĘ SPADKOWĄ. Mimo pozornej  dostępności programu, obecność przeszkód zmniejszających ich efektywność prowadzi do utraty jego potencjału i wpływa na mniejszą liczbę kobiet i mężczyzn, którzy mogą nie zachorować na raka HPV- zależnego w przyszłości.

Poniżej znajdują się infografiki, które mają za zadanie poszerzanie świadomości społeczeństwa na temat szczepień przeciw HPV.

Skip to content