Oficjalna strona

Sprawdź jakość powietrza w naszej gminie

Gmina Olszanica we współpracy z firmą SmogControl, uruchomiła czujnika jakości powietrza – smogu, zlokalizowany na budynku Urzędu Gminy Olszanica.

Smog w okresie zimowym i w czasie sezonu grzewczego występuję na terenie całego kraju, także w naszej gminie. W trosce o zdrowie naszych mieszkańców zainstalowaliśmy laserowy czujnik jakości powietrza, który w sposób ciągły 24 godziny na dobę, monitoruje stan powietrza. Czujnik mierzy stężenie pyłów PM1, PM2.5 i PM10 i wskazuje wyniki według oficjalnych norm zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia.

Przy czujniku został zainstalowany także ekran LED, na którym można odczytać informacje o jakości powietrza.

Dane te można sprawdzać także na stronie internetowej gminy (w zakładce: https://gminaolszanica.pl/strefa-mieszkanca/czyste-powietrze/) oraz na mapie on-line pod adresem www.smogcontrol.eu/mapa/smog.html oraz pod tym samym adresem na smartfonach.

Dodatkowo na ekranie LED, będą wyświetlane informacje dotyczące realizacji Programu Czyste Powietrze, takich jak liczba złożonych wniosków czy informacje o kwocie przyznanego dofinansowania.

Co to jest smog?

Słowo smog pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów smoke (dym) oraz fog (mgła). Te dwa wyrazy doskonale określają to zjawisko, ponieważ smog jest właśnie połączeniem dymu i mgły. Smog powstaje w skutek działalności człowieka.

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, który pojawia się przy równocześnym występowaniu wysokiej emisji zanieczyszczeń i niekorzystnych warunków atmosferycznych, niskiej temperatury, mgły i braku wiatru.

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami smogu. Pierwszy to „smog londyński”, występujący najczęściej od listopada do marca i mający związek z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jest on spowodowany niską emisją i połączeniem szkodliwych związków chemicznych jak tlenki siarki i azotu oraz pyłów zawieszonych, na które składają się różne substancje toksyczne w tym groźny, rakotwórczy benzoalfapiren, który wydziela się podczas spalania węgla, (zwłaszcza tego złej jakości), drewna i śmieci (zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET).

Za występowanie tego rodzaju smogu odpowiada odwrócenie temperatur tzw. inwersja, która polega na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością.

Drugim rodzajem smogu, występującym najczęściej latem, jest smog fotochemiczny, nazywany smogiem „Los Angeles”.

W jego skład wchodzą tlenki węgla, azotu i węglowodorów. Występuję on w miesiącach letnich, przy bezwietrznym i słonecznym dniu i przy dużym natężeniu ruchu ulicznego. Smog „Los Angeles” powstaje w skutek reakcji spalin ze światłem słonecznym. W jej wyniku powstaje toksyczna cząstka tlenu tzw. ozon troposferyczny, który przy wysokim stężeniu wywołuje senność, wzrost ciśnienia i ból głowy.

Ten typ smogu obserwuje się głównie w dużych miastach, w których występuje duży ruch samochodowy.

Aplikacja mobilna Smog Control

Firma Smog Control przygotowała dla Państwa progresywną aplikację na urządzenia mobilne. Jej celem jest zapewnienie najwyższej jakości odczytu danych, o jakości powietrza na smartfonie lub tablecie, a także bez względu na jakość połączenia z Internetem. Po wejściu na stronę, zawartość aplikacji zapisywana jest w pamięci urządzenia. Dzięki zapisanym danym, ponowne wejście na stronę może odbyć się również w trybie offline. Instalacja naszej aplikacji jest bardzo prosta.

Jak zainstalować aplikację Smog Control na smartfonie?
W przypadku urządzeń z systemem Android:
1. Należy wejść w oknie przeglądarki na stronę https://smogcontrol.eu/mapa/smog.html
2. Na stronie pojawi się komunikat o możliwości dodania aplikacji do ekranu głównego. 
3. Aplikacja zainstaluje się w automatycznie w kilka sekund na ekranie początkowym.

W przypadku urządzeń z systemem iOS (iPhone):
1. Należy wejść w oknie przeglądarki na stronę https://smogcontrol.eu/mapa/smog.html, a następnie kliknąć przycisk „więcej” znajdujący się na środku u dołu ekranu telefonu.
2. Z menu wybieramy przycisk „Do ekranu początkowego”.
3. Pojawi się pole, w którym możemy zmienić nazwę aplikacji.
4. Aplikacja zainstaluje się automatycznie na ekranie początkowym.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Smog Control, www.smogcontrol.eu

Skip to content