Oficjalna strona

Za nami Święto Pieczonego Ziemniaka 2023

W niedziele 20 sierpnia na Stadionie Sportowym w Uhercach Mineralnych miała miejsce kolejna edycja Święta Pieczonego Ziemniaka w trakcie którego na mieszkańców naszej oraz sąsiednich gmin, a także turystów w każdym wieku czekało mnóstwo atrakcji.

Tegoroczne obchody Święta Pieczonego Ziemniaka wspólnie otworzyli Wójt Gminy Olszanica Krzysztof Zapała, Przedstawiciel ROKSiP Krystyna Magdziarczyk oraz Sołtys miejscowości Uherce Mineralne Ryszard Dudyński.

W trakcie wydarzenia można było spróbować pysznych potraw i ciast przygotowanych na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Rudenki, Zwierzynia oraz Uherzec Mineralnych, a także Stowarzyszenia Nasz Dom ze Stefkowej
oraz Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i Okolic.

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne przygotowało stoisko promocyjno–edukacyjne Lasów Państwowych przy którym wszyscy zainteresowani mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie fauny i flory naszego regionu, a także zakręcić leśnym kołem fortuny. Zaś funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lesku przy swoim stoisku edukowali najmłodszych w kwestii bezpieczeństwa oraz opowiadali o ciekawych aspektach swojej służby. Swoją obecność na wydarzeniu również zaznaczyli strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Olszanica należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ochotnicy z Uherzec Mineralnych przygotowali kurtynę wodną, a wraz z kolegami z jednostek z Olszanicy i Stefkowej opowiadali dzieciom o swojej pracy oraz pokazywali sprzęt, którym na co dzień posługują się w trakcie akcji. Zainteresowanie jakim cieszyli się strażacy ochotnicy wśród najmłodszych gości wydarzenia pozwala sądzić, że za kilka lat część z nich wstąpi w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych i wspólnie będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy.

Dla najmłodszych został przygotowany mobilny plac zabaw oraz strefa twórcza, a o odpowiednią dawkę ruchu
i dobrej zabawy zatroszczyła się DJ Claudia. Na scenie pojawiły się również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Uherczanki” z Uherzec Mineralnych, które zaśpiewały kilka pieśni ludowych, a recytowanymi wierszami rozbawiły
do łez wielu przybyłych gości. 

Jak co roku w trakcie wydarzenia odbył się konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ziemniakiem. Poziom konkursu był bardzo wysoki, w związku z czym jury miało trudne zadanie, aby spośród wszystkich przygotowanych potraw wybrać tę najsmaczniejszą. Po debacie nagroda za najsmaczniejszą potrawę z ziemniakiem powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich ze Zwierzynia, za ich placuszki zwierzynieckie.

O godzinie 18 na scenie pojawił się Zespół Cool Band, który zapewnił mieszkańcom i turystom sporą dawkę dobrej muzyki oraz tańca, aż do późnych godzin nocnych.

Serdeczne podziękowania dla PGE Energia Odnawialna S.A. – sponsora wydarzenia.

Skip to content