Oficjalna strona

Dwudniowa wycieczka do Krakowa i Bochni w ramach projektu „Poznaj Polskę”

poznaj polskę

Dnia 10 maja 2022 r. uczniowie  klas IV, V, VI, VIIa, VIIb oraz VIII z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Olszanicy wraz z nauczycielami udali się na dwudniową wycieczkę edukacyjną do Krakowa i Bochni w ramach projektu Poznaj Polskę. W wycieczce wzięło udział 45 uczniów wraz z 4 nauczycieli – opiekunów. Wyjazd w 70% został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

   „Pierwszy dzień wycieczki to „żywa” lekcja historii w Krakowie. Zwiedzanie rozpoczynamy od spotkania ze smokiem wawelskim, udając się pieszo  na Wawel.
Ta plenerowa, wykonana z brązu rzeźba znajduje się nad Wisłą przy wzgórzu wawelskim, obok obecnego wejścia  do Smoczej Jamy.Jest to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Krakowa. Po kilku minutach marszu docieramy na Wawel, gdzie możemy podziwiać panoramę miasta. Po chwili jesteśmy w Zamku Królewskim. To niezwykłe muzeum pozwala przenieść się nam do czasów panowania króla Zygmunta Augusta. Z przewodnikiem zwiedzamy komnaty królewskie, w których wyeksponowane są słynne arrasy władcy i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie
z kolekcji Lanckorońskich, obrazy mistrzów holenderskich, a także renesansowe meble włoskie.

    Kolejnym punktem programu jest wizyta w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, które znajduje się w zabytkowej kamienicy – Pałac „Pod Krzysztofory”. Zostajemy podzieleni na dwie grupy – młodszą i starszą. Grupa młodsza, czyli uczniowie klas IV, V i VI poznają legendarną historię Krakowa. Wcielają się w postacie z legend, i dzięki temu,
że odgrywają krótkie inscenizacje, na chwilę przenoszą się w odległą przeszłość.
W tym samym czasie obie klasy VII oraz VIII zapoznają się z rycerskim uzbrojeniem ochronnym oraz podstawowym orężem rycerstwa europejskiego.  

   Następnym miejscem na  naszej mapie zwiedzania jest Muzeum Książąt Czartoryskich. Możemy tu obejrzeć przedmioty ze wszystkich epok, które należały do zbiorów
m. in. Izabeli Czartoryskiej. Trzonem owych zbiorów jest sztuka polska – malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne. Ponadto znajduje się tu bardzo cenna kolekcja sztuki Dalekiego Wschodu oraz wielkie dzieła – Dama z gronostajem Leonarda  da Vinci z XV w.
i siedemnastowieczne dzieło Rembrandtha – Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, które bez  wątpienia, zrobiły na nas niesamowite wrażenie.

    „Żywa” lekcja historii w Krakowie powoli dobiega końca. Czeka na nas jeszcze obiadokolacja w Domu Studenckim Babilon i zakwaterowanie.

    Następny dzień to kontynuacja  zwiedzania i kolejna trasa do pokonania autokarem, więc zaraz po śniadaniu opuszczamy piękny słoneczny Kraków i udajemy się do Bochni. Czeka nas wizyta w najstarszej kopalni soli w Polsce, powstałej w XIII w. Zwiedzanie rozpoczynamy od zjazdu pod ziemię, na głębokość ponad 200 metrów, za pomocą ciemnego szybu. Przemierzamy kilometrową trasę między szybami kolejką i w tym momencie zaczynamy przenosić się w czasie. Dzięki interaktywnym inscenizacjom poznajemy, krok po kroku, historię wydobycia soli oraz trudy górniczej pracy.

   Kopalnia soli to ostatnie miejsce, które zwiedzamy. Zadowoleni i pełni wrażeń udajemy się w drogę powrotną. Żegnamy Małopolskę, ale z pełnym przekonaniem, że na pewno
tu wrócimy. Tę wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.” 

Skip to content