Oficjalna strona

Narodowe czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszanicy

3 września br. cała Polska czytała „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w ramach 11. edycji akcji
pn. NARODOWE CZYTANIE. Jak co roku w Olszanicy wydarzenie to realizowała Gminna Biblioteka Publiczna.

 „Ballady i romanse”  zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. I to właśnie z okazji dwóchsetlecia wydania tych utworów rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, a Narodowe Czytanie było doskonała okazją do przypomnienia sobie wierszy A. Mickiewicza uznawanych za manifest polskiego romantyzmu.

To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością styl i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący
i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Olszanicy Narodowe Czytanie 2022, które odbyło się w środę 14 września. Wśród lektorów znaleźli się m.in.: dyrektorka Szkoły Podstawowej w Olszanicy Monika Staroń,  Prezes Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i Okolic Dorota Głazowską-Krzywdzik i członkini, Pani Wanda Socha. Urząd Gminy reprezentowała Pani Aleksandra Dusza, a bibliotekę reprezentowała pani Barbara Chmielowska-Jop. Do naszej akcji jak co roku dołączyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Olszanicy.

 Wydarzenie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Publicznej witając przybyłych i dziękując im za obecność. Tradycyjnie odczytała treść listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowanego z okazji wydarzenia.

W głównej części spotkania czytaliśmy utwory wybitnego poety epoki romantyzmu. Pełne emocji, zaangażowania,
a momentami i humoru, wykonania uczestników zdecydowanie nadały im nowego wymiaru. Postawiliśmy tylko na flagowe utwory, jak Powrót taty, Lilie, Świtezianka, Świtez czy Pani Twardowska

Rok Romantyzmu trwa, nie żegnamy się więc jeszcze z romantycznymi utworami. Serdecznie zapraszamy do Bibliotek po utwory Adama Mickiewicza. A już za rok zapraszamy do lektury Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

                                                                                 M. Chmielowska

Skip to content