Oficjalna strona

Odsłonięcie obelisku pamięci poległych w wojnie obronnej ’39

W piątek 9 września 2022 roku na cmentarzu parafialnym w Uhercach Mineralnych miały miejsce uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego pamięci żołnierzy poległych w wojnie obronnej 10 września 1939 roku.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku – reprezentowane przez Pana Wojciecha Orłowskiego; oraz Wójta Gminy Olszanica Krzysztofa Zapałę.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego zebranych gości przywitał oraz podziękował im za przybycie Wiceprezes SPT „Karpaty” w Sanoku Pan Wojciech Orłowski.

Następnie swoje przemówienie wygłosił Wójt Krzysztof Zapała, w którym przypomniał wydarzenia z września 1939 roku, kiedy to Polska musiała stawić czoła agresji ze strony Niemiec oraz ZSRR. Mówił o trudnych czasach II wojny światowej, braku reakcji ze strony naszych sojuszników, mordowaniu elit politycznych oraz zsyłkach do obozów koncentracyjnych. Przypomniał jak wielką rolę pełniły polskie wojska w kształtowaniu historii świata. Nasi dzielni żołnierze walczyli nie tylko na terytorium Polski, ale także poza granicami kraju na wszystkich frontach II wojny światowej – w Bitwie pod Monte Cassino, w Bitwie o Anglię, a także w walkach w Normandii, Holandii czy Afryce Północnej.

Wójt podkreślił, że Polacy od początku wojny dowodzili swojego bohaterstwa, heroizmu i skłonności do poświęceń za ukochaną ojczyznę i mimo ciężkiego losu udowodnili, że nic nie jest w stanie ich zniszczyć. Zacytowane przez Wójta słowa Józefa Piłsudskiego „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” mimo upływu lat są nadal jakże aktualne.

Następnie Pan Wojciech Orłowski przedstawił krótki zarys historyczny wojny obronnej z września ’39 na naszym terenie, wraz z opisem udziału w niej naszych mieszkańców, zaraz po nim ksiądz Tomasz Szajna poświęcił pomnik pamięci poległych pod Uhercami.

Po poświęceniu nastąpiło oficjalne odsłonięcie obelisku, którego dokonali Wójt Gminy Olszanica Krzysztof Zapała
oraz Wiceprezes SPT „Karpaty” w Sanoku Pan Wojciech Orłowski.

Uroczystości zakończyły się złożeniem pod pomnikiem kwiatów i zniczy przez zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli jednostek państwowych, stowarzyszeń, organizacji społecznych oraz młodzieży szkolnej.

Skip to content