Oficjalna strona

Podsumowanie projektu „Z Kulturą w Bieszczady!”

W  sierpniu   br.  w  gminie   Olszanica  Fundacja  Krośnieńska  im. I gnacego  Paderewskiego   zrealizowała   zadanie
Z Kulturą w Bieszczady! w skład którego wchodziły koncerty, warsztaty i wykład. Różnorodna oferta kulturalna skierowana była przede wszystkim do seniorów, gdyż partnerem zadania było Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i Okolic, ale także dzieci i młodzieży. Celem autorskiego projektu Patrycji Domagalskiej – klawesynistki i propagatorki muzyki dawnej, było rozpowszechnienie kultury muzycznej polskiego i europejskiego renesansu i baroku w regionie bieszczadzkim przy jednoczesnym aktywnym uczestnictwie jego mieszkańców. W ramach Koncertu Finałowego warsztatów śpiewu pieśni religijnej wystąpili: zespół muzyki dawnej Filatura di Musica wraz z członkami Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy i Okolic. Niemałe zainteresowanie miał wykład dra hab. Marka Nahajowskiego – teoretyka, flecisty i kierownika artystycznego wydarzenia, w którym postawił pytanie: Czy muzyka może być klasyczna i jak można ją zdefiniować? Uczestnicy wykładu czynnie uczestniczyli zarówno zadając pytania jak i odpowiadając na stawiane tezy. 22 sierpnia odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez Katarzynę Borstyn ze Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej połączone z pokazem strojów historycznych i koncertem znakomitego zespołu Filatura di Musica, specjalizującego się w wykonawstwie historycznym.  Otwarte warsztaty skierowano do wszystkich grup wiekowych co zaowocowało znakomitą integracją międzypokoleniową. Podczas Koncertu Terpsichore Musarum zostały wykonane m.in. nietuzinkowe utwory – kompozycje opublikowane w 1612 roku przez Michaela Praetoriusa w zbiorze Terpsichore Musarum, od którego pochodził tytuł samego koncertu. Barwne brzmieniowo wykonanie zespołu Filatura di Musica  ukazało  różnorodność  możliwości  instrumentacyjnych
i aranżacyjnych stosowanych w okresie przełomu XVI i XVII wieku – od pełnej obsady konsortowej po realizacje solowe na flecie czy skrzypcach, a tancerki Katarzyna i Julia Borstyn przygotowały znakomite widowisko taneczne. Jak wspomina Patrycja Domagalska – pomysłodawczyni wydarzenia – wykorzystano różne formy pracy z uczestnikami umożliwiając im zdobywanie nowych umiejętności. Projekt popularyzował także dziedzictwo narodowe. Koncerty odbyły się w zabytkowym kościele parafialnym w Olszanicy oraz w Pałacu Jordanów (obecnie Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej).

Partnerzy wydarzenia: Gmina Olszanica, Gminna Biblioteka Publiczna i ODK SW w Olszanicy, Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i Okolic, Stowarzyszenie Pro Artis, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. w Lesku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zdjęcia – materiały organizatora

Skip to content