Oficjalna strona

Filatura w Bieszczadach

„Filatura w Bieszczadach” to wędrowny projekt znakomitego zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica realizowany przez Fundację Krośnieńską im. Ignacego Paderewskiego z inicjatywy klawesynistki zespołu Patrycji Domagalskiej.

W ramach zadania zespół zaprezentuje programy koncertowe z repertuarem XV-XVII wieku w tym unikatowe psalmy Jakuba Lubelczyka pochodzące z „Psałterza Dawida” 1558 w opracowaniu Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego zespołu. Koncerty odbędą się w zabytkowych kościółkach w Uhercach Mineralnych, Stefkowej oraz cerkwi w Baligrodzie, jednocześnie promując polskie i europejskie dziedzictwo muzyczne renesansu i wczesnego baroku w miejscach oddalonych od głównych ośrodków kulturalnych naszego kraju.

Projekt posiada istotny walor edukacyjny, aktywizując środowisko lokalne poprzez udział w warsztatach pieśni religijnej i wspólny koncert z zespołem. Kierownictwo artystyczne objął dr hab. Marek Nahajowski – teoretyk muzyki i flecista, który też przed każdym z koncertów wygłosi prelekcję przybliżającą kontekst historyczny, dawne instrumenty, prezentowane dzieła, estetykę muzyczną oraz architekturę.

Partnerem wydarzenia jest gmina Olszanica, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. w Lesku, Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i Okolic, Stowarzyszenie Ratowania Cerkwi w Baligrodzie, Nadleśnictwo Lesko. Sponsor: Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022”.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Skip to content