Oficjalna strona

Filatura w drodze

Muzyka dawna zabrzmiała w Bieszczadach w sierpniu tego roku. 15 i 28 sierpnia odbyły się koncerty zespołu muzyki dawnej Filatura di Musica w ramach wędrownego cyklu Filatura w drodze pomysłu klawesynistki zespołu Patrycji Domagalskiej-Kałuży. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego, a partnerami: Gmina Olszanica, Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy, Fundacja PZU. Zespół z powodzeniem wykonał 3 koncerty w zabytkowych kościołach gminy. 15 sierpnia wystąpił w kościele p/w św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Uhercach Mineralnych oraz wieczorem w kościele p/w św. Jana Chrzciciela w Zwierzyniu w składzie: Katarzyna Bienias – sopran, Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne, Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża – wirginał.

28 sierpnia zespół Filatura di Musica zaprezentował się w programie instrumentalnym w kościele p/w Niepokalanego Poczęcia NMP  w Stefkowej w składzie: Marek Nahajowski – flety podłużne, kierownictwo artystyczne, Magdalena Pilch – flety, Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Justyna Młynarczyk, Piotr Młynarczyk – viole da gamba, Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn. W programach koncertów znalazła się polska i włoska muzyka XVI i XVII wieku a także muzyka kompozytorów Pomorza Gdańskiego. Wedle założenia projektu każdy z koncertów upamiętniał postać związaną z danym miejscem. Koncert I poświęcony został pamięci łączniczki AK Helenie Zurowskiej, koncert II malarzowi Antoniemu Stroińskiemu, a koncert III pisarce  Marii Czerkawskiej. Przed każdym z koncertów została wygłoszona prelekcja dra hab. Marka Nahajowskiego – kierownika artystycznego zespołu, flecisty i teoretyka muzyki, która wprowadzała publiczność do historii wykonywanych dzieł.

Koncerty na długo pozostaną w pamięci mieszkańców i nie tylko, ponieważ uczestniczyli w nich także turyści i zaproszeni goście. Zespół został ciepło przyjęty owacjami na stojąco, a często uczestnicy podchodzili z gratulacjami oraz aby obejrzeć dawne instrumenty czy porozmawiać z artystami. Należy podkreślić, że członkowie zespołu to wykwalifikowani muzycy, kształcący się w prestiżowych ośrodkach muzycznych na świecie m.in. Schola Cantorum w Bazylei czy Konserwatorium Królewskie w Hadze. Muzycy Ci od lat związani są z polską sceną muzyki dawnej w Polsce, większość z nich wykłada także na łódzkiej Akademii Muzycznej. Debiutancka płyta zespołu Canzony znane i nieznane została nominowana do prestiżowej nagrody fonograficznej  Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Dawna 2021. Niektóre z nagranych canzon zostały wykonane na koncercie w przepięknym kościele w Stefkowej – dawnej cerkwi. Mamy nadzieję, że zespół jeszcze nie raz zagości na bieszczadzkiej ziemi promując wspaniałą polską i europejską muzykę XVI i XVII wieku na instrumentach historycznych docierając z nową ofertą koncertową w nasze regiony.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Skip to content